Ari Jalonen

Ammatti / arvo: paloesimies

 

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät kansanedustajana 2011 - 2019

Puhemiesneuvosto (jäsen) 09.06.2015–16.04.2019
Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.05.2011–21.04.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.05.2011–21.04.2015, (Puheenjohtaja) 09.06.2015–16.04.2019
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011–18.11.2014, (jäsen) 19.11.2014–21.04.2015
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 05.05.2015–08.06.2015, (varajäsen) 30.06.2017–05.09.2017
Valtiovarainvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015–08.06.2015, (varajäsen) 23.05.2018–16.04.2019
Suuri valiokunta (varajäsen) 09.06.2015–16.04.2019
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015–29.06.2017
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 30.06.2017–05.09.2017, (varajäsen) 06.09.2017–16.04.2019
Lakivaliokunta (jäsen) 30.06.2017–16.04.2019
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017–05.09.2017
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017–05.09.2017
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 25.05.2018–16.04.2019
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.06.2011–21.04.2015, (varajäsen) 09.06.2015–16.04.2019
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (varajäsen) 23.02.2018–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 09.06.2015–16.04.2019


Aiemmat eduskuntaryhmät:
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä 20.04.2011–12.06.2017
Sininen eduskuntaryhmä 13.06.2017–16.04.2019


Päättyneet tehtävät eduskuntaryhmissä
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 01.06.2015–01.02.2016
Sininen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 13.06.2017–16.04.2019

 

CV

Koko nimi: Jalonen, Ari Kristian
Syntymäaika ja -paikka: 05.12.1974 Pori

 

Koulutus:

- autonkuljettaja  (Porin ammattikoulu)
- pelastajakurssi 1995 (Kuopion pelastusopisto)
- alipäällystökurssi 2001 (Kuopion pelastusopisto)

 

Työura / Elämänkertatietoja:

- Kansanedustajana 20.04.2011–16.04.2019
- palomiehenä ja paloesimiehenä Porin palolaitoksella/Satakunnan pelastuslaitoksella Porissa 1995-
- YK:n rauhanturvaajana Libanonissa 1998-2000

 

Kansainväliset luottamustehtävät:

- PN, vj

 

Kunnalliset luottamustehtävät:

- Porin kaupunginvaltuusto
- Porin seudun joukkoliikennelautakunta, pj
- Satakunnan SHP:n valtuusto

 

Muut luottamustehtävät:

- Länsi-Suomen Osuuspankin edustajisto